Wolfgang Herrndorf „Tschick“, Rowohlt Taschenbuch Verlag, 2010, 253 S.  (Вольфганг Херрндорф “Чік”)

tschick_book

«Чік» часто порівнюють з «Ловцем у житі» Селінджера чи «Пригодами Гекльберрі Фінна» Марка Твена. Я думаю, цілком заслужено порівнюють. Його однозначно варто читати. Роман перекладено на 24 мови, відзначено декількома престижними преміями, читати його – одне задоволення.

Місце дії – Берлін, точніше Східний Берлін, а також Східна Німеччина. Головний герой роману  – це 14-річний Майк Клінґенберґ, син заможніх батьків, які ніяк не можуть створити нормальну сім’ю. Мама топить свої будні в алкоголі, тато заробляє великі гроші, які, мабуть, приносять йому мало радості, якщо він постійно злий і виливає свою агресію на дружину і сина. Майк не користується особливою популярністю в школі, зате закоханий він, звісно, у найпопулярнішу дівчину в класі – Тетяну Косіч, яка не звертає на нього аж ніякої уваги. На День народження Тетяни, куди запросили ледь не всю школу, Майка не запросили. Єдиний однокласник, якого теж не запросили – це Чік – хлопець з родини російських мігранітв (з так званих «Шпетаусзідлерів» – мігрантів з Радянського Союзу, яких почали приймати у 1990х). Чік – абсолютний аутсайдер в усіх можливих контекстах.

Починаються літні канікули, Майк лишається страждати один удома, і нежданно-негаданно до воріт їхньої розкішної вілли підїздить синя Лада Нива, за кермом якої сидить Чік… З цього розпочинається пригодницька подорож двох хлопців, які без карти і практично без грошей відкривають для себе цілий світ! У цій подорожі буде все- багато любові, багато ризиків, багато відкриттів, багато добра. Про це все я писати не буду, щоб читати було цікавіше, але скажу лише одне, головний висновок, до якого приходить Майк у кінці подорожі, це те, що світ зовсім не такий злий і небезпечний, як учать у школі чи в сім’ї. З дининства нас вчать не довіряти чужим, чекати від них небезпеки, а насправді  чужі часто добріші, ніж сім’я і ближні в школі, чому ж тоді цьому не вчать не у школі, ні в сім’ї, чому про це не пишуть в журналах? Ось про що нас питає Майк! (с.209) А Вольфганг Геррндорф бере і пише про це книжку!

herrndorfЦя книжка вийшла 2010 року, а у 2013 його автор пішов з цього світу, здійснивши самогубство. Ось така сумна історія.

Advertisements